ataturkunhayati.gen.tr
atatürk'ün hayatı

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar | iletişim

Atatürkün Ödülleri

Atatürkün Ödülleri, Mustafa Kemal Atatürk gerek Osmanlı döneminde, gerek kurtuluş dönemi mücadelesinde, gerekse Türkiye Cumhuriyet Devleti kurulmasından dolayı üstün başarılarından dolayı birçok ödül ve madalyaya layık görülmüştür. Atatürk'e taktim edilen ödüller çoğunlukla Anıtkabir Atatürk ve Kurtuluş savaşında sergilenmektedir. Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı devletinde yapmış olduğu Askeri başarılardan dolayı birçok madalyaya layık görülmüştür. 

Mustafa Kemal Atatürk'ün Aldığı Madalya ve Ödüller
 • 5 Sınıf Mecidiye Nişanı: II. Abdulhamit tarafından Şam üzerindeki askeri başarılarından dolayı Kurmay Yüzbaşı olması hasebi ile 25 Aralık 1906 tarihinde bu gümüş nişanı almaya hak kazanmıştır.
 • 4 Sınıf Osmaniye Nişanı: V. Mehmed tarafından Atatürk'e Bingazi savaşında gösterdiği başarılarından dolayı Binbaşı rütbesine yükselirken verilen ödüldür.
 • 3. Sınıf Osmaniye Nişanı: V. Mehmet tarafından 19. Tümen'in kurulması ve bu tümen'in göstermiş olduğu başarılardan dolayı 1 Şibat 1919 yılında verilen madalyadır. 
 • 3. Sınıf Aziz Aleşander Nişanı: Çanakkale savaşındaki kahramanlığından dolayı I. Ferdinand tarafından 23 Mart 1915 yılında verilmiştir. 
 • İmtiyaz Madalyası: V. Mehmed tarafından 30 Nisan 1915 yılında verilen gümüş madeni madalyadır. Bu madalya 19. Tümen komutanlığında gerçekleştirdiği başarılardan dolayı verilmiştir. 
 • Liyakat Madalyası: V. Mehmet  tarafından Çanakkale savaşındaki üstün başarılarından dolayı Gümüş özellikle olan bu madalya 1 Eylül 1915 yılında verilmiştir.
 • Demir Haç: II. Wilhelm tarafından Çanakkale savaşındaki üstün Askeri başarılardan dolayı takdim edilen demirle yapılmış sembolik bir ödül olup 28 Aralık 1915 yılında verilmiştir.
 • Liyakat Madalyası: V. Mehmed tarafından Anafartalar Grup komutanlığındaki olağan üstü başarılardan kaynaklı olarak 17 Ocak 1916 yılında Altın olarak takdim edilen bir madalyadır.
 • 2. Sınıf Osmaniye Nişanı: V. Mehmed tarafından Kafkasya cephesinde Ermeni direnişçilere karşı gösterilen üstün başarıdan kaynaklı olarak Gümüş tarzında yapılmış bir nişan olun 1 Şubat 1916 yılında verilmiş bir
 • Liyakat Madalyası: Avusturya-Macaristan tarafından 27 Temmuz 1916 yılında I. Dünya savaşında gerçekleştirdiği olağan üstü başarılardan dolayı takdim edilen bir madalya olun Mine cinsi madenle yapılmış bir madalyadır.
 • 3. Sınıf Kruva ve Mert Nişanı: Avusturya-Macaristan tarafında 27 Temmuz 1916 yılında I
  Atatürkün Ödülleri

  Dünya savaşında gerçekleşen başarıdan dolayı verilmiş bir ödüldür.
 • 2. Sınıf Mecidiye Nişanı: 12 Aralık 1916 yılında V. Mehmed tarafından 16. Kolordu komutanlığı görevinde göstermiş olduğu üstün başarılardan dolayı bu ödül verilmiştir.
 • 1. Rütbeden Demir Haç: 9 Eylül 1917 yılında Alman İmparatoru tarafından I. Dünya savaşında gerçekleşen başarıdan dolayı demirden yapılmış sembolik ödüldür.
 • 2. Sınıf Demir Haç: 9 Eylül 1917 yılında I. Dünya savaşındaki üstün başarılarından ötürü Alman İmparatoru tarafından verilmiş bir ödüldür.
 • 2. Sınıf Liyakat Madalyası: 9 Eylül 1917 yılında Avusturya – Macaristan tarafından I.Dünya savaşında gösterilen başarılardan dolayı verilen bir ödüldür.
 • Kılıçlı Mecidi Nişanı: Kafkas cephesinde gerçekleşen saldırılara karşı gösterilen başarıdan dolayı 23 Eylül 1917 yılında V. Mehmed tarafından Altın olarak verilen bir ödüldür.
 • 1.Sınıf Kılıçlı Mecidi Nişanı: I. Dünya savaşında üstün başarılarından dolayı 16 Aralık 1917 yılında ortası altın şeklinde yapılmış bir ödül olup V. Mehmed tarafından bu ödül takdim edilmiştir.
 • 1. Rütbeden Prusya Kraliyet Nişanı: II. Wilhelm tarafından 19 Şubat 1918 yılında I. Dünya savaşında üstün başarılardan dolayı verilmiş bir ödüldür.
 • Harp Madalyası: I. Dünya savaşında VI. Mehmet tarafından 11 Mayıs 1918 yılında Gümüş Fakfon olarak verilmiş bir ödüldür.
 • Aliyülala Nişanı: Emanullah Han tarafından 27 Mart 1923 yılında ortası altın şeklinde olan bir ödül niteliği taşıyan nişandır.
 • İstiklala Madalyası: TBMM tarafından Kurtuluş savaşında gösterilen olağanüstü başarıdan kaynaklı olarak 21 Kasım 1923 yılında Pirinçten yapılmış bir ödüldür.
 • Murassa Nişanı:  Türk Hava Kurumu tarafından 20 Mayıs 1925 yılında Türk Hava Kurumunu kurması hasebi ile takdim edilen bir ödüldür.
 • Sadakat Gümüş Demir Haç: Türk ordusuna katmış olduğu özverili çalışmalardan dolayı 12 Kasım 1931 yılında gümüş şeklinde olan bir ödüldür. 
Atatürk'ün Ödülleri Bakış Açısı
Mustafa Kemal Atatürk yapmış olduğu tüm hizmetleri vatanı için gerçekleştirmiştir. Onun için Türk devleti tarafından verilen ödüller bir onur kaynağıydı. Ancak konuşmalarının hemen hemen hepsinde almış olduğu bu ödülleri ancak Türk Milleti adına aldığını. Başarısının altında Milletin olduğunu her fırsatta dile getirmiştir. Bu nedenlerle tüm dünyanın kabul ettiği gibi iyi bir lider ve iyi bir komutan olarak dünyaya gözlerini kapattı. 

Yayınlanma Tarihi : 08.06.2016 04:27:34

Atatürkün Ödülleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Atatürkün Ödülleri"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

19 Mayıs Atatürk

19 Mayıs Atatürk, Türklerin gücü, Dünya üzerinde zaman zaman egemen güçler tarafından denenmek istenmiştir. 19 Mayıs tarihi de o günlerden biridir. Türkler tarih sahnesinden ebediyyen yok edilmek isteniyordu. Bir ışığa ihtiyaç var...

10 Kasım Atatürk

10 Kasım Atatürk, Milli Mücadele ve Kurtuluş savaşının önderi olan Mustafa Kemal Atatürk'e milletçe çok şey borçluyuz. Ülkemizin kurtuluşu döneminde, canını ve malını hiç çekinmeden ortaya koyan Mustafa Keman Atatürk dünya üzerine...

Türk-yunan İlişkileri

Türk-Yunan İlişkileri, Türkiye ile Yunanistan arasında özellikle Ege de yaşanan sorunlar, iki tarafı da sık sık direk olarak bir kavganın hatta çatışmanın eşiğine getiren sorunlar olması nedeni ile değişen uluslararası ortamda da...

Atatürk Ekonomi

Atatürk Ekonomi, Cumhuriyet’in ilanı ile başlayan bu dönemde devlet, ekonomiye direk olarak etkilemeyecek bir yatırım yapmayacak, beraber özel sektörü yatırım yapmaya teşvik edecektir. Bu dönemde İzmir İktisat Kongresinde alınan...

Atatürk

Atatürk, Atataürk 1881 yılında Selanik'in Kocakasım mahallesinde bulunan üç katlı bir evde doğmuştur. Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde hanım, babası ise Ali Rıza efendidir. Mustafa ilk öğrenim zamanında öğrenimine Mehmet Ef...

Atatürk Erken Dönem

Atatürk Erken Dönem, Mustafa Kemal 1881 yılında Selanik'te doğduktan kısa süre sonra babası Ali Rıza Efendiyi kaybetti. Çocukluğu dayısının tarlalarında, ürünlere zarar veren kargaları kovalamakla geçti. 1895 yılında 14 yaşına gel...

Atatürkün Ödülleri

Atatürkün Ödülleri, Mustafa Kemal Atatürk gerek Osmanlı döneminde, gerek kurtuluş dönemi mücadelesinde, gerekse Türkiye Cumhuriyet Devleti kurulmasından dolayı üstün başarılarından dolayı birçok ödül ve madalyaya layık görülmüştür...

Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı, tarihte yeri oldukça önemli olan hatta Osmanlı'dan sonra yeni bir devlet kurma görevinde başkahraman olarak gösterilen Atatürk ve Kurtuluş Savaşı hakkında birçok kaynakta çok fazla şeyler yazılmıştır. B...

Atatürk Dış Politika

Atatürk dış politikada, barışçıl bir tutum izlemiştir. Bu tutumu 'Yurtta Barış, Dünyada Barış'' sözüyle de desteklemiş ve arkasında durmuştur.  Bu tutumunda hiçbir fire vermemiş ve itibarlı bir duruş göstermiştir. Atatürk dönemi T...

Atatürk Ölümü

Atatürk Ölümü Atatürk hastalığı nedeni ile 1 Kasım TBMM açılışına katılamadı. Atatürk 15 gün kadar rahat geçirdi fakat bu günün sonunda felaket günler geldi Atatürk' ün hastalığı tekrar şiddetlendi. Büyük lider büyük insan 10 Kası...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

atatürk'ün hayatı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Temmuz - 2018